Při výběru půjček je situace relativně složitá. Finanční trh a trh půjček jako takový je velmi spletitý a nepřehledný systém, ve kterém je relativně složité se fundovaně pohybovat. Avšak pokud člověk dodržuje určité zásady, může řadu rizik minimalizovat a vyhnout se tak případným nepříjemnostem.
Hlavní nosnou myšlenou při výběru půjčky je zhodnotit její opodstatněnost. Na co jsou peníze potřeba, v jakém rozsahu, jak se budou splácet, jestli je daná věc skutečně aktuálně potřeba a podobně. Probrat půjčku ze všech hledisek pro a proti. Jelikož není nic horšího, než si vzít půjčku, zaplatit všechny poplatky a potom si to rozmyslet. V tu chvíli jsou všechny již vložené prostředky za vyřízení utopenými náklady.
Dále by si každý měl osobně porovnat své příjmy a výdaje. V jakém rozsahu se můžou pohybovat splátky půjčky, aby to bylo pro osobní a rodinný rozpočet únosné. A s touto informací jít do dané instituce, či hledat možnosti na internetu. Určitě je vhodné počítat i s určitou rezervou pro nenadálé události.
Na trhu půjček se pohybuje celá řada poskytovatelů. Ať už jde o bankovní či nebankovní instituce, vždy je nutné pečlivě volit. V současnosti není rozdíl mezi velkými bankami a nebankovními společnostmi, jelikož nabízejí prakticky identické produkty s odlišnými požadavky. Pokud člověk chce více administrativy a relativně nižší úrok, je vhodné zvolit bankovní půjčku. Na druhé straně stojí rychlé vyřízení, méně dokládání a nepatrně vyšší úrok u nebankovních institucí. Vždy záleží na tom, kde má člověk priority a co mu dané instituce dovolí. Rozhodně je důležité si vyžádat dostatek informací a vše si řádně pročíst před podepsáním smlouvy. Jen tak se vyhnete případným problémům z neznalosti. Jelikož jak velmi často slyšíme: „Neznalost neomlouvá“.
Před podepsáním smlouvy je vždy nutné mít všechny informace nastudované. Ať už se jedná o formu, datum a dobu splácení, možnosti změny půjčky, předčasné splacení a případné sankce, poplatky s půjčkou spojené, sankce za opoždění splátky či výše RPSN. Všechny tyto informace si v klidu projděte a až poté, co s nimi budete srozumění, smlouvu uzavírejte.
U větších částek by rozhodně nebylo od věci se zamyslet i nad pojištěním proti platební neschopnosti splácet půjčku. Pokud nemáte jisté zaměstnání a musíte pravidelně platit vysokou půjčku, rozhodně se takový druh pojištění vyplatí. V případě výpovědi pak pojišťovna se splácením pomáhá. Další možností, kdy se často tento druh pojištění uplatňuje je i pracovní neschopnost. Právě v této době totiž člověk nemá ani pomyšlení na splátku půjčky, takže pojišťovna se o to postará.
A jedna zásada na konec. Je naprosto nezbytné číst smlouvu, obchodní podmínky a další dodatky. Číst a porozumět jim. Nejen velká písmena v nadpisech, ale především odstavce psané malými písmeny na konci stránky. Právě tam se totiž vyskytují ty nejdůležitější informace, které byste rozhodně neměli při svém rozhodování o půjčce vynechat.
Nejsnazší porovnávací parametr je RPSN, který říká, jak je daná půjčka drahá. Čím nižší tím lepší.
Vloženo 12. 3. 2016