Exekuce je pojem, který je u nás velmi často skloňován. V září roku 2001 byla zákonem zřízena instituce soudního exekutora, jedná se o soukromou osobu, kterou stát pověřil výkonem exekuční činnosti. Exekutor pracuje na rozdíl od soudů rychle, efektivně a výkonně, protože je na výsledcích své práce přímo ekonomicky závislý. Jeho zisky jsou vypočítávány na základě vymožené částky.
Exekutor je samostatná osoba, která při vymáhání pohledávky - exekuci - postupuje zcela nezávazně. Musí pouze dodržovat platné a aktuální právní předpisy exekuce a přihlížet k rozhodnutí soudu v exekučním řízení.
Pokud by vás zajímalo, co si všechno může exekutor k pověřenému dlužníkovi dovolit, přečtěte si následující řádky. Exekutor disponuje pravomocemi k získávání informací o jakémkoliv majetku a údajích dlužníka. Má tak právo zjistit konkrétní hodnotu majetku, čísla bankovních účtů a pojistek dlužníka nebo třeba informace o jeho zaměstnavateli a o pracovním vztahu včetně výše příjmu. Při soupisu majetku může vstoupit do nemovitosti dlužníka, pokud s tím nesouhlasí, může toto učinit i za pomoci policie a zámečníka, který uzamčené dveře otevře. Může ihned zabavit movitý majetek až do výše dluhu, který je potom následně vydražen.
V České republice se exekucí zabývá mnoho společností i soukromých osob. Základním předpokladem k této činnosti je existence exekučního titulu. Seznam soudních exekutorů můžete nalézt na internetových stránkách. Při výběru exekutora je vhodné se s ním nejprve o celé situaci předem domluvit a teprve potom přistoupit ke spolupráci. Ve vlastním zájmu, především kvůli vašim výdajům, je vhodné vybírat exekutora, který sídlí v blízkosti dlužníka. Využijete-li služeb exekutora, měla by být sjednána určitá forma smlouvy. Nepodceňujte celý proces a věnujte mu náležitou pozornost.
Vloženo 2. 4. 2013